18 júl, štvrtok, 2024
A- A A+

Vitajte na našej stránke

Mesta a obce v štrajkovej pohotovosti final web

DESATORO BEZPEČNÉHO SENIORA

Na internete je veľa podvodníkov, ktorí sa vás môžu rôznymi formami snažiť podviesť. Toto sú rizikové situácie, v ktorých vás neznáma osoba:
... osloví s prosbou o pôžičku, ktorú vám údajne určite vráti;
... prosí o finančnú pomoc v ťažkej životnej situácii a pošle aj fotografie, ktoré v skutočnosti nesúvisia s jej príbehom;
... pod falošnou identitou vojaka zo zahraničia vás požiada o priateľstvo a nadviaže s vami písomný vzťah, pričom s odstupom času požiada o finančnú pôžičku. Často pritom sľubuje aj spoločný život;
... požiada vás o priateľstvo ako senior, ktorý v čase komunizmu emigroval do zahraničia a plánuje sa vrátiť späť. Po niekoľkomesačnom písaní vám ponúkne možnosť spoločného podnikania. Predtým vás však požiada o pôžičku a jej zaslanie na konkrétny účet. Prvé sumy často vráti, no najvyššiu pôžičku nevráti a prestane vás kontaktovať;
... požiada o financie pre charitatívnu organizáciu a píše z fiktívnej stránky

ON-LINE DESATORO BEZPEČNÉHO SENIORA
1. Nikdy nepovažujte cudzieho človeka, ktorý vás osloví e-mailom, za dôveryhodného.
2. Nikdy neposkytujte svoje osobné údaje (napr. dátum narodenia, rodné priezvisko, adresu, heslá) cez e-mail alebo telefón nikomu, koho číslo alebo adresu nemáte uložené. Podvodník sa môže vydávať za vášho rodinného príslušníka za účelom vymámenia údajov, s ktorými ľahko odcudzí vaše finančné prostriedky.
3. Nikdy neposkytnite vaše bankové údaje telefonicky alebo cez e-mail, môže ísť o podvod. Vaša banka tieto údaje má.
4. Na sociálnych sieťach a po telefóne neverte niekomu len preto, lebo o vás veľa vie a vy toho človeka ani osobne nepoznáte.
5. Neposielajte peniaze cez internet podozrivým osobám a niekomu, koho nepoznáte osobne.
6. Nikdy si neberte rýchlu pôžičku cez internet, môže ísť o podvod.
7. Nemajte uvedené osobné údaje na sociálnych sieťach (bydlisko, vek, rodinní príslušníci apod.) a nastavte si súkromný účet (nie verejný). V prípade potreby poproste blízkych, aby vám nastavenie zmenili.
8. Nepíšte si s cudzími ľuďmi na sociálnych sieťach, neposkytujte im žiadne osobné údaje a už vôbec nie vašu adresu.
9. Nikdy neposielajte e-mailom alebo prostredníctvom sociálnych sietí vaše fotografie alebo fotografie vašich detí či vnúčat niekomu, koho osobne nepoznáte.
10. Vyhrali ste! Nikdy neklikajte na e-mail s takýmto obsahom, radšej ho vymažte. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Národný projekt „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“ je realizovaný odborom prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR. Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.